Чорнобиль форева: як один з керівників СБУ Андрій Наумов заробляє на зоні відчуження

  • 18 августа 2020, 15:09
  • 3877

Чорнобильська зона відчуження — рай не лише для туристів та любителів гострих відчуттів. Люблять її і бажаючі нелегальної наживи. Про вивезення металу, лісу, риби та дичини з зони відчуження писалося не раз. Окремі ділки непогано заробляють і на туристах. Примітно, що серед них є і високопосадовці. Наприклад, начальник Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрій Наумов. Про це повідомляє polygraf.net з посиланням на АНТИКОР.

Корупціонери як символ сучасної СБУ

Так склалося, що ще з моменту здобуття незалежності України вітчизняна Служба безпеки асоціюється у громадян не з захистом країни, а з масштабною корупцією: кришуванням та вимаганням данини з бізнесу, контрабандою тощо. До оборудок найчастіше причетні не лише дрібні чини, але й високопосадовці. Один з таких — нинішній начальник Головного управління внутріфшньої безпеки СБУ Андрій Наумов.

Як повідомляють окремі джерела у відомстві, досвідчений Наумов фактично керує СБУ «в обхід» Івана Баканова. Який ніколи не мав стосунку до подібних структур, а посаду отримав з благословення старого друга, президента України Володимира Зеленського. Тож нині Баканов, анонімно говорять в СБУ, виконує роль «весільного генерала», тоді як у тіні усім заправляє саме Наумов.

Схем, де начальник ГУ внутрішньої безпеки заробляє тисячі доларів — безліч. Одна з таких — здирництво з туристів, котрі відвідують Чорнобильську зону відчуження. Навіть службова квартира посадовця, за декларацією, розміщена саме тут. Тому кришувати тіньові схеми, пов’язані із зоною відчуження, Андрію Наумову, так би мовити, сам Бог велів.

Як заробити на Чорнобильській зоні?

Схем для нелегального заробітку у зоні відчуження — безліч. Та поки місцеві мають невеликі гроші, збираючи тут ягоди чи ловлячи у місцевих водоймах рибу, високі чини не розмінюються на дрібниці. Тож займаються, наприклад, сумнівним будівництвом інфраструктурних об’єктів неподалік зони катастрофи 1986 року.

Загальна вартість робіт сягає майже 1 млрд грн, а до реалізації проектів допущений обмежений перелік компаній, які «благословив» особисто Андрій Наумов. Контролювати хід такого будівництва та освоєння коштів дуже проблематично через специфіку об’єкту. Тож у кишені топ-чинів з СБУ йдуть мільйони гривень відкатів від місцевих забудовників. При чому, далеко не факт, що очільник СБУ Баканов має з тіньового грошового потоку бодай якусь вигоду.

Не менш цікава тема, в якій засвітився нинішній начальник внутрішньої безпеки СБУ Андрій Наумов — корупція на туризмі в Чорнобильську зону. Нагадаємо, що організація відвідування зони відчуження здійснюється Державним агентством України з управління зоною відчуження (ДАЗВ). Для того, щоб відвідати місця техногенного лиха, достатньо було подати письмовий запит за десять днів до візиту. Перелік причин, на підставі яких ДАЗВ може відмовити вам у відвідуванні, також був чітко визначений документально.

Не можете приїхати до Чорнобиля чесно? Їдьте за хабар

Ви не приїдете до зони відчуження, якщо не досягли 18 років, не вказали повну інформацію про туристів, або якщо на дворі будуть погані погодні умови, виникнення пожежі тощо. За інших підстав, окрім як прописаних у цьому Порядку, відмовити туристам не мають права. ДАЗВ призначає групі супроводжувача, і туристи можуть до 5-и днів перебувати в зоні відчуження, пересуваючись по затверджених маршрутах. Мова про додаткову оплату візиту в офіційних документах не йде.

Але кожному, хто хоче наблизитися до таємниці ЧАЕС, варто знати: без грошей на хабарі їхати сюди не варто. Бо на практиці той самий ДАЗВ бере з туристів шалені гроші, більша частина з яких йде повз державний бюджет — у кишені посадовцям та правоохоронцям типу Наумова.

Трохи історії. У 2013 році ДАЗВ створило Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження (далі — ще одна складна абревіатура — ЦОТІЗ). На сайті цього підприємства зазначено, що саме воно забезпечує на території зони відчуження прийом та інформаційний супровід груп відвідувачів та окремих громадян, які прибувають сюди з пізнавальною метою. Звернення щодо оформлення дозволу на відвідування зони відчуження, йдеться на сайті, приймаються виключно через систему «Електронний квиток».

Але у системі, що працює з 2018, вказано, що реєстрація нових організаторів можлива тільки після укладання договору з ДП «ЦОТІЗ», для чого треба звернутися в їхній юридичний відділ. Та неодноразові спроби організувати відвідування зони відчуження відповідно до існуючого порядку завершувалися пропозиціями звертатися… в туристичне агентство. Таким чином ділки ДАЗВ просто відібрали можливість у громадян за прийнятну плату в бюджет відвідувати зону відчуження. Право «знімати вершки» залишили для турагентств, які регулярно платили відкати в ДАЗВ та правоохоронним структурам.

На початку 2018 року у відділі Центру організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження почалися зміни. Звільнили директора структури Володимира Капишона. Тоді система відвідування зони відчуження працювала за простим принципом: хто платить хабарі за відвідування, той отримує лояльність у вигляді найшвидшого оформлення документів та перепусток, а ще — першочергове призначення супроводжуючих для груп. А головний корупційний дохід відбувався через страхування відвідувачів у примусовій формі.

Якщо хтось хотів привезти групу туристів до зони відчуження, всі бажаючі мали застрахуватися. І не просто так, а за ціною, у 10-15 разів вищою за ринкову! Ох вже це бажання високих чинів типу Наумова брати одразу по максимуму. Але навіть за такої схеми до 2018 року іноді дозвіл на відвідування зони відчуження отримували прості громадяни, які могли відповідно до порядку подати заяву до ДАЗВ та отримати документ на запропоновані ЦОТІЗ дати, коли є вільні супроводжуючі.

Та у грудні 2017 року, коли Державне агентство України з управління зоною відчуження ініціювало перевірку підрозділу ЦОТІЗ, виявили порушення та зловживання з боку Володимира Капишона та його підлеглих. Справу передали до Генпрокуратури, там завели кримінальну справу проти директора Центру і «вижили» його з посади. Справу пізніше закрили.

А тепер — найцікавіше: новим керівником ЦОТІЗ тоді став… так, Наумов Андрій Олегович. Тодішній заступник начальника управління матеріально-технічного забезпечення Генеральної прокуратури України. Посаду Наумов отримав через наближення до голови ДАЗВ Віталія Петрука. 

Наумов прийде — лад зі схемами наведе

У січні 2018 року, коли Андрій Наумов освоївся на посаді, почалися зміни у процесі оформлення відвідувань та розпочали «реструктуризацію» ЦОТІЗ. З перших днів роботи нового керівництва всі бажаючі відвідати чорнобильські місця отримали проблеми з в’їздом. Паралельно почалися кадрові ротації у силових структурах зони відчуження — МВС та СБУ. На початку 2018 року на ринку контрагентів з відвідуванню зони відчуження з’явився новий гравець. Компанія пропонувала унікальну на той момент послугу — оформлення дозволів на відвідування за один день. Тоді як інші компанії не могли впоратися менш ніж за 3 дні. Фірму, що взялася за експрес-тури, Chernobyl exclusive tour, пов’язують із заступником тодішнього голови ДАЗВ — Володимиром Фещенком, чия дружина, Світлана Шарманська тоді працювала у Генеральній прокуратурі України. Де, нагадаємо, трудився і Андрій Наумов.

Наступні кілька місяців ЦОТІЗ працював у дивному режимі: більшість груп відвідувачів не змогли заїхати до зони відчуження без проблем. Замість схеми із фіктивними страховими полісами, керівництво ЦОТІЗ пішло новим корупційним шляхом: прийняло рішення підвищити тарифи на свої послуги та почало стягувати додаткові кошти. Діяли через впровадження нової системи розрахунку, де оформлення однієї програми відвідування розраховувалося на максимум 18 відвідувачів.

Хоча у 2017 році сплата була за одну програму, де можна було вказувати до 60 осіб. Далі — серед контрагентів розпочалася боротьба за отримання можливості оформлювати тури за 24 години. Кількість клієнтів-іноземців, які готові платити гроші за оформлення за добу, зростала, як і прибутки компаній, що виконували такі тури. Адже вартість термінового заїзду була у два-три рази вищою за звичайну (50-70 доларів за одноденний тур, замовлений завчасно, проти 150 доларів за швидкість).

Така можливість з’явилася після призначення нового керівника відділу відвідувань ЦОТІЗ Кирила Гарника та нових очільників поліції (Яна Обжелянського) та СБУ (Яна Скорбулатова) у зоні відчуження. Посадовці запровадили просту схему відкатів: за кожного відвідувача контрагенти повинні були сплачувати 5 доларів (за громадянина України) та 10 — за іноземця. Відкат номер два йшов до СБУ, яка, через необхідність груп на кожній програмі відвідування мати підпис Служби безпеки, брала вже по 10 доларів за громадянина України та 15 — за іноземця.

За оформлення групи за добу платили 50 доларів за кожну людину. До схеми почали залучати лише лояльних та крупних контрагентів або тих, хто мав зв’язки у владі та в правоохоронних органах: СБУ, МВС, ГПУ. Таким чином була сформована система, яка унеможливлювала появу нових гравців на ринку.

Електронні системи проти хабарницьких схем

Влітку 2018 року Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження почав впровадження системи електронного квитка, яка мала б спростити процесу подачі, розгляду та підтвердження заяви на відвідування зони відчуження для громадян. Але по факту система виконала роль фільтру, працюючи тільки для «лояльних» контрагентів. Тобто, тих, хто вже заніс певну суму валюти Андрію Наумову і компанії. Інші підрядники шансу зайти на ринок просто не мали. Адже система повністю контролювалася згаданим Кирилом Гарником. Через впровадження електронного квитка ЦОТІЗ відмовився оформлювати програми відвідування для громадян, які подавали заяви напряму, та стимулював їх користуватись послугами туроператорів, котрі були «у долі» з правоохоронцями-корупціонерами.

Наступним кроком керівництва Центру стало обов’язкове підписання контрагентами угод із ДП «ЦОТІЗ» та ДСП «Cпецкомбінат», хоча такі дії не передбачені жодними правовими актами. До цих угод третьою стороною долучили ТОВ «РК Проект», яка примусово надавала свої послуги у вигляді оренди індивідуальних дозиметрів для відвідувачів.

За кожного відвідувача, якому видавали прилад, фірма брала 240 грн. Тобто, мінімум у 4 рази більше у порівняні з аналогічними пропозиціями на ринку. Не дивно, що ТОВ «РК Проект» фігурує у кримінальному провадженні за фактом розтрати державних коштів в особливо великих розмірах. Попри це, ділки продовжували тримати у якості посередника для бажаючих відвідати зону відчуження. А про наявність провадження стосовно ТОВ «РК Проект» туристам, звісно ж, не повідомляли.

Станом на початок 2019 року на ринку контрагентів Чорнобильского туризму залишилось 5 фірм, сфери впливу на які були поділені між структурами ДАЗВ, МВС, СБУ та ГПУ. Офіційно Чорнобильську зону у 2018 році відвідало понад 60 тис. туристів. Реально — мінімум удвічі більше. За кожного з них туроператори заплатили «комісійні»: по 5-10$ керівництву ДАЗВ і ЦОТІЗ (фактично ГПУ), ще по 10-50$ отримало СБУ і по 240 грн — незрозуміла приватна компанія. Які суми отримали чини у правоохоронних органах, порахувати не складно.

Зеленський, настав твій час

20 червня цього року Указом Президента України Зеленського №419/2019 старий Указ Януковича від 6 квітня 2011 року № 393 «Про затвердження Положення про Державне агентство України з управління зоною відчуження» був визнаний таким, що втратив чинність. За кілька днів до того також змінився керівник ЦОТІЗ. Тоді Андрій Наумов і перейшов працювати до СБУ.

Нині туристична галузь у зоні відчуження перебуває у підвішеному стані. Якщо президент Зеленський і його команда справді захоче навести лад у цій сфері, то невдовзі вартість турів цілком реально може знизитися, а оформлення бажаючих відвідати місце катастрофи — спроститися. Адже на бажанні туристів проїхатися цими місцями не будуть наживатися ділки типу Наумова.

Хоча, такі «професіонали», як начальник внутрішньої безпеки СБУ, довго не сидять, склавши руки. Себто, без хабарів та тіньових схем. Тож очільнику СБУ Івану Баканову варто серйозно задуватися над питанням звільнення Наумова зі структури служби безпеки. Адже такий «троянський кінь» нічого хорошого ані відомству в цілому, ані політичному іміджу Баканова та Зеленського зокрема, не принесе. 

Подписывайтесь на наш «Телеграм-канал», чтобы всегда быть в курсе того, кто обогащается за наш счет. 

Теги
СБУ
Чорнобиль
Наумов
Баканов
Туризм
Заробітки