Король і свита. Хто насправді царює в ДАБІ?

  • 18 января 2021, 19:18
  • 1280

​Одна з ключових галузей економіки вже рік як паралізована

Про це розповідає polygraf.net з посиланням на ГЛАВКОМ.

Державна архітектурно-будівельна інспекція – найважливіший орган, який видає дозволи на будівництво об'єктів, а потім ці ж об'єкти і приймає. А ще, за загальним визнанням експертів і чиновників, – це один з найбільш корумпованих державних органів в Україні.

Президент Володимир Зеленський називав його «корупційним кліщем», прем'єр-міністр Денис Шмигаль – «коренем корупції». Горезвісний хабарний тариф ДАБІ – «5 доларів за квадратний метр» – став справжнім мемом. 

У березні 2020-го уряд за дорученням глави держави приступив до реформи ДАБІ. Як на зло, у п'ятницю 13-го...

Коли реформа – для проформи

Формально інспекцію ліквідували і створили на її базі три нові служби – Державну сервісну службу містобудування (мала зайнятися реєстрацією в сфері будівництва), Держагентство технічного регулювання (технічне регулювання) і Держінспекцію містобудування (нагляд і контроль за будівництвом).

Ідеологами розпіареної в ЗМІ реформи стали на той момент заступник голови Офісу президента Сергій Трофімов і його радник, а разом з тим – одіозний забудовник Володимир Родін (співвласник компанії Building Development Holding).

За ними «маячіли» силуети керівника профільного парламентського комітету Андрія Клочка («Слуга народу») і його помічника Олександра Сергієнка, а також великого забудовника Юрія Кватерчука (який контролювє ту саму компанію Building Development Holding).

Насправді, головним в цьому «неформальному співтоваристві» прийнято було вважати скромного помічника нардепа Сергієнка, який протягом багатьох років «диригував» схемами в ДАБІ, перебуваючи на непримітній на вигляд посаді начальника управління дозвільних процедур.

У нещодавньому інтерв’ю Сергієнко вимушено зізнатися журналістам, які його дістали гострими запитаннями, що він не просто добре знав вище перелічених персон, але й «малював» для них схему тієї сумнівної реформи ДАБІ.  

Чи все ж псевдореформи?

​Адже реформа, за визначенням, – це зміна на краще. А дітище «четвірки» Сергієнка-Трофимова-Родіна-Кватерчука навряд чи призвело до позитивного результату.

Реформу обіцяли завершити за пів року, а в результаті ДАБІ залишилася на «перехідний період», більш того, стала монополістом у галузі. Інспекція зосередила в центральному апараті видачу всіх документів дозвільного характеру у всіх регіонах України (об'єкти СС2, СС3, тобто усе цивільне будівництво – ЖК, ТРЦ, БЦ).

Три нові структури так і не запрацювали. І, схоже, з самого початку передбачалося, що не запрацюють, оскільки вводилися підзаконними актами, а не законами. І не узгоджувалися з базовим законом про держархбудконтроль 2011 року.

​А в результаті  ДАБІ опинилась у повному колапсі. У 2020 році отримати дозвіл на старт будівництва або введення в експлуатацію було вкрай важкою справою. Майже неможливою. «Тихе» вимагання хабарів?

Корупційні розцінки в ДАБІ за пів року псевдореформи збільшились в 2-3 рази, розповіла Liga.net професійний оглядач ринку нерухомості Вікторія Никитенко. «Якщо раніше ми говорили про умовні корупційні тарифи в $5 за метр квадратний, то нині «розцінки» зросли до $12-15/ кв.м», – розповідає вона.

Голова Тимчасової слідчої комісії Ради з питань розслідування фактів корупції в органах державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду Андрій Пузійчук також заявив про безпрецедентну корупцію в будівельній сфері. Ситуація гірша, ніж при Януковичі, говорить він. Наприклад, в ДАБІ не видають дозвіл на реконструкцію газотранспортної системи країни, яка є стратегічною власністю держави. А навіщо видавати, якщо від держоргану ніякого хабаря не отримаєш?

За пів року в Києві практично не вводилися в експлуатацію готові житлові об'єкти: ДАБІ гальмувала видачу сертифікатів, посилаючись якраз на «реформування».

А якщо об'єкт офіційно не введений в експлуатацію, мешканці не можуть отримати права власності, їх будинок не має адреси і він підключений лише до тимчасових інженерних комунікацій. Це нонсенс, коли будинок повністю готовий, але за документами він значиться як незавершене будівництво.

​Бек-офіси «імені Кватерчука»

Була створена розгалужена система «чорних офісів», які здійснює попередній розгляд документів і виставляє рахунки забудовникам.

​Як свідчить джерело УП, мозковим центром тіньового ДАБІ був «Офіс реформ Юрія Кватерчука», кума і бізнес-партнера Володимира Родіна. Тут під керівництвом Сергієнка ніби-то і розроблялися схеми в умовах псевдореформи будівельної галузі та напрацьовувалась кадрова і організаційна політика.

Юрій Кватерчук

​Про що мова?

Під гаслом «ліквідації ДАБІ» була звільнена значна частина кваліфікованих співробітників, які відмовлялися працювати за новими правилами. Зупинено виконання функції держархбудконтолю по всій країні – не тільки для «реформованої» ДАБІ, а й для 101 новоствореного органу держархбудконтолю. Результат цієї «вольниці» – виникнення самовільних будівництв і постійних конфліктних ситуацій.

​Явно навмисно були залишені пробіли в нормативній базі. Так, було ліквідоване ліцензування у будівництві без запровадження альтернативних механізмів і перехідного періоду, що зупинило розвиток галузі.  

У ДАБІ немає правонаступника, а це разом з браком кадрового ресурсу призводить до численних «зливів» судових справ. Експерти оцінюють збитки для держави через невідшкодування штрафних санкцій порушниками в мінімум 100 млн. грн.

Скінчилася псевдореформа тим, що Кабінет міністрів звільнив з посади в.о. голови Державної архітектурно-будівельної інспекції України (і людину Сергієнка-Трофімова) Богдана Федоренка. Трофімов теж був звільнений з посади заступника глави Офісу президента і переведений в радники...

Всі три мертвонароджені органи поховали без почестей.

Міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов оголосив, що тепер Мінрегіон проведе справжню реформу в галузі. Кабмін створив Державну інспекцію архітектури та містобудування України (ДІАМ), що реалізує державну політику в питаннях держархбудконтролю та нагляду.

СБУ провела масштабні обшуки (70!) в Центральному апараті ДАБІ, столичному Департаменті ДАБІ та навіть у Сергієнка.

Галасу було багато, а ось результати – сумнівні.

Бо ДАБІ як була, так і залишилася. Адже ДІАМ, як заявлено, почне свою роботу лише після того, як набере 30% співробітників. І ще невідомо, коли це буде.

А вищезгадана четвірка зберегла важелі впливу на владу і уряд. В.о. глави ДАБІ призначено ще одну протеже Сергієнка – Ірину Король, яка з подачі Сергієнка та Кучера входила в число чотирьох (найбільш довірених!) членів комісії, яка видавала в «старій» ДАБІ документи забудовникам. Раніше Король була заступником Олександра Строкача, директора Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Через неї проходили всі найважливіші справи ДАБІ.

Королям закон не писаний?

Призначення Король проходило з цілковитим порушенням чинного законодавства.

По-перше, є прямі докази корупційної діяльності Ірини Король. У неї, як і у інших фігурантів кримінального провадження №42020270000000058 від 28.07.2020 р, співробітники СБУ проводили обшуки.

У рішенні Деснянського районного суду (Справа № 750/8518/20, Провадження № 1-ксс7502111 / 20) сказано: «Заступник директора Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду Король І.М., зі своїми колегами по ДАБІ, перебуваючи у змові з колишніми службовими особами ДАБІ Чекомасовою і Строкачем, з метою власного збагачення, всупереч вимогам чинного законодавства України, організували протиправний механізм видачі дозвільних документів та сертифікатів готовності вводу об’єктів в експлуатацію з нанесенням шкоди державним інтересам…».

Але наслідком цього скандалу, як відзначає експерт-містобудівник Віктор Глеба, стало... призначення Король 26 жовтня 2020 року в.о. керівника ДАБІ розпорядженням Кабміну за підписом прем'єра Шмигаля

​Крім цього, відповідно до Закону України «Про державну службу» (ст. 7) виконувати обов'язки керівника має право виключно один з керівників самостійних структурних підрозділів ДАБІ. А Король, як відомо, була заступником директора департаменту.

Але коли на кону – величезні грошові потоки, закон на закон же можна не зважати?

Результати тримісячної діяльності Ірини Король на чолі ДАБІ цілком очікувані. Вище згадані бек-офіси працюють. Дозволи та погодження з соціальних об'єктів, як і раніше, гальмуються, зате з запуском комерційних об'єктів – суцільний турборежим.

Яскравий приклад – видача ДАБІ дозволу на будівництво ЖК за адресою вул. Глибочицька, 79-97, в межах історичного ареалу столиці, хоча в Міністерстві культури і інформаційної політики, а також в Київській міськдержадміністрації (КМДА) підтвердили, що не погоджували виконання будь-яких робіт за цією адресою. Замовником будівництва зазначеного ЖК виступає Управління справами Апарату Верховної Ради, генпідрядником - компанія, яку в ЗМІ пов'язують з депутатом Верховної Ради від партії «Слуга народу» Андрієм Стрихарським

При цьому кадровий голод ще більше посилився, у територіальних управліннях ДАБІ – масові звільнення неугодних. Команди Сергієнка залишаються обов'язковими до виконання.

Хоча контроль в будівельній галузі формально відновили, однак досі не скасована атестація посадових осіб, яка практично не здійснюється. А тому контрольні заходи і далі не можуть відбуватися

А Сергієнко і далі просуває «реформаторські» схеми. Нині він «заходить збоку»: через «Офіс простих рішень» Саакашвілі просувається ідея змін у закон про ДАБІ, які передбачають делегування приватним особам право видавати дозволи на будівництво, а також контролювати його. Експерти прогнозують новий сплеск корупції: кожен забудовник матиме власне «міні-ДАБІ», а вони дадуть дозвіл на все, лиш би замовник платив.

П'ять керівників за рік

​Отже, за 2020 рік змінилося п'ять (!) керівників ДАБІ. Її реформували по-різному, ділили на три, потім знову збирали докупи, нині намагаються поміняти на ДІАМ. А віз і нині там, більш того, він ще поважчав.

Розгадка цієї проблеми проста – при всіх зовнішніх пертурбаціях не змінюється одне: контроль над ДАБІ залишається у «четвірки» Сергієнко-Трофимов-Родін-Кватерчук. І вони реалізують свої схеми, незалежно від прізвища керівника цього держоргану.

У свою чергу забудовники та незалежні експерти закликають владу навести порядок у будівельній галузі, запровадити прозорі правила гри, встановити жорсткий державний контроль, припинити корупцію.

​А для цього в найкоротші терміни потрібно напрацювати єдині законодавчі зміни, узгоджені з усіма стейкхолдерами. Зокрема, мова про розподіл дозвільно-реєстраційних та контрольних функцій у будівництві та/або поділ контрольних і наглядових функцій, створення партнерських відносин держави і суб'єктів містобудування, запуск в повному обсязі Єдиної державної електронної системи в сфері будівництва.

​Необхідний крок до цього – призначення повноцінного нового керівника ДАБІ. 26 січня закінчується тримісячний термін виконання обов'язків глави ДАБІ Іриною Король. Згідно ч. 8 ст. 31 Закону України «Про державну службу» виконання обов'язків за вакантною посадою державної служби не може перевищувати три місяці. Вже через тиждень уряд повинен покласти виконання обов'язків ДАБІ на одного з керівників самостійних структурних підрозділів ДАБІ. 

Подписывайтесь на наш "Телеграмм - канал", чтобы всегда быть в курсе того, кто обогащается за наш счет.

Теги
ДАБІ
Реформи
Корупція