Відповідальні реформи Гройсмана чи каса під вибори

  • 17 мая 2019, 14:08
  • 1886

"Відповідальне лідерство", "реформи". Про це вам тепер розказує чи не кожен рекламний борд. Прем’єр Володимир Гройсман збирається йти на парламентські вибори самостійно і дуже старається показати себе як доброго господарника і реформатора. 

От тільки за фасадом красивих реформ Гройсмана часто виглядають вуха давніх корупційних схем. Ні в кого ж не повернеться язик сказати, що "Прозоро" - це погана штука. Але про допороговий дерибан не написав за останні роки тільки лінивий.

Останній приклад був з тернопільським автодором, який влітку 2018 року подрібнив дорогу на 178 шматків по 40 метрів тільки щоб не проводити тендер, і таким чином компанія "БМБУД" заробила 27 мільйонів гривень.

Якщо ви думаєте, що за це звільнили керівника облавтодору чи хоча б виписали йому догану, то ні. Голова українського Автодору, за улюбленою схемою Гройсмана "в.о.", заморський реформатор Славомір Новак ( який втратив посаду міністра у Польщі за те, що забув задекларувати Ulysse за 5,5 тис дол) забрав тернопільського чиновника наверх, у Київ.

А вже недавно, на початку травня, Новак уповноважив начальника відділу контролю та документального забезпечення "Укравтодору" Богдана Юлика координувати роботу з дорожнього будівництва та візувати всі проекти нормативних актів автодору.

Тому, вочевидь, коли я тепер їжджу по так само загадково "поремонтованих" дорогах Чернігівщини, я маю "незлим тихим" згадувати і Новака, і Юлика. І Гройсмана, що так пафосно відкривав дороги з Порошенком. А тепер і сам вочевидь відкриватиме.

Втім дороги це хоч видне. Є речі менш очевидні. Але де розпил грошей іде не менший.

От існує ДАБІ. Є розцінки "відкату" в 5-10 доларів за квадратний метр. Якщо взяти весь будівельний ринок країни, то має набігати відкатами щонайменше 15-30 мільйонів доларів.

Кажуть, ще з часів Януковича цю "вільну касу" кришують брати Горові.

Якщо ви думаєте, що за 5 років, після Майдану, в житті братів щось змінилось, то ні.

Ставши в 2014 регіональним віце-прем’єром, Гройсман завів на ДАБІ свого вінницького ставленика Максима Мартинюка. Той там швидко освоївся, а брати, як кажуть у відомстві, знайшли до нього ключ.

Потім Мартинюка стали вести сходами наверх – спочатку в не менш хлібний Держгеокадастр, а потім у Мінагрополітики заступником міністра. Там Мартинюк допрацювався до статусного прізвища "Макс-бакс". От їй богу не знаю, за що добрих людей так звуть, а потім і до того, що з посади пішов міністр Тарас Кутовий. Неофіційна причина звільнення – міністру набридло, що гроші несуть його заступнику, а публічно вигрібає він.

Так Мартинюк став в.о. міністра аграрної політики, при цьому кураторство ДАБІ залишалось за ним теж.

На той час відомство очолював Олексій Кудрявцев, який виступав скоріше публічним обличчям, а рулили по справжньому інші люди і їх представники на місцях.

І все було тихо-мирно, допоки Володимир Гройсман не почав вести занадто незалежну політику від Петра Порошенка. При чому інтереси кишень двох перших політиків теж розійшлися.

І от тут СБУ і ГПу стали цікавитися, як там життя вінницької митниці, горіхові і житлові схеми наближеного до Гройсмана керівника ДФС Мирослава Продана, а також в яких масштабах стриже забудовників ДАБІ.

Влітку ГПУ завела справу спочатку на Продана, а в вересні Луценко провів розгромну нараду по ДАБІ, де звинуватив його керівництво в тому, що в них побори вищі ніж у Януковича.

Очільнику архітектурно-будівельної експертизи Кудрявцеву, який на той момент запустив навіть досить прогресивну штуку як "Електронне ДАБІ", не залишалось нічого іншого як відійти до домовленостей при прийомі на роботу і звільнити херсонського і одеського керівників відомства.

В Херсоні призначили людину Гордєєва, яку через місяць взяли на хабарі, а на Одещині – чиновника з очолюваної Максимом Степановим ОДА.

Одеса і Київ – це ринок, який негласно заборонено ділити. За це можна і на той світ відправитись. Очільника ДАБІ Кудрявцева на щастя відправили просто у відставку.

Злі язики кажуть, що відставка Кудрявцева і припинення справ по Продану – були частиною умов, по яким Гройсман підтримав на виборах Порошенка.

Два грошоносних відомства опинились знову під контролем прем’єра.

На ДАБІ поставили нікому особливо не відомого Сергія Кузьміна. Кажуть, він теж просто тихий хлопець, який нічого не вирішує.

Кудрявцев зараз судиться з Кабміном.

До інаугурації президента Зеленського якихось три дні. А на Одещині намагаються звільнити керівника обласного департаменту ДАБІ Василя Буюклі, того самого, що прийшов із команди Максима Степанова.

Степанова офіційно звільнили за економічний провал області. Ну після того як всю виборчу кампанію хвалили. Л – логічно! Неофіційно – за те, що не провів виплати малозабезпеченим і позбавив Порошенка шансу на перемогу.

Втім головне зараз в одеській історії навіть не кадрова війна. А те, що "Електронна ДАБІ", яку запустили при Кудрявцеві, і якою так пишався Гройсман, зараз все одно працює по відмашці руки з Києва.

Отакі реформи і прозорість…

Хоча, якщо Володимир Борисович хоче десь перемогти, то треба було б дороги класти не метрами, а кілометрами, і декому якщо руки не рубати, то з відкатних схем прибрати. Для власної безпеки.

А… ще кажуть Мартинюк тепер займається виборчим штабом Гройсмана.

Теги
Вибори
Реформи
Гройсман