Тотальне порушення ДБН: нічого особистого – лише бізнес

  • 29 января 2019, 15:22
  • 2016

Вакханалія з державним наглядом та контролем в Україні продовжується. Замість того, щоб контролювати дотримання містобудівного законодавства, створюються системи "смотрящих", відпрацьовуються схеми для стягування хабарів з дрібних забудовників і "кришування порушень ДБН" відомих будівельних корпорацій за великі гроші.

Навіть після офіційного доручення Генерального прокурора України зупинити і перевірити будівельні об’єкти в береговій частині моря, парках і скверах Одеси, бетоновози та крани продовжували працювати на майданчиках. Забудовники ігнорують вимоги законодавства, і все через те, що їм це дозволяють. А іншим, що не хочуть платити, намагаються перекрити діяльність.

І ніякої політики в цьому не потрібно шукати. Нічого особистого – лише бізнес.

Саме бізнес на хабарях з дрібних підприємців-забудовників, яким, за надуманими причинами, відмовляють у створенні робочих місць при реалізації комерційних проектів СС-1 та СС-2. Повернулись до роботи десятки посередників, які домовляються про "правильні" документи на забудову.

Якщо проаналізувати причини відмови у наданні дозвільних документів (взято з сайту "Прозора ДАБІ"), то виходить, що з початку року чиновники ДАБІ на місцях відновили схему "невідповідності оформлення" для всіх категорій (класів наслідків). Тобто, "кома, крапка, літера, печатка" (обов’язковість якої відмінена), стали основними причинами відмови. Не порушення ДБН, а ні невідповідність містобудівній чи проектній документації, більше не є причинами – лише відсутність правильної людини в органах і відсутність бажання давати хабарі.

Хто стоїть за такою роботою ДАБІ? Керівника ДАБІ звільнили з посади ще в грудні. Нового керівника не призначено. Тож, Дозвільний департамент цієї структури під керівництвом Чекомасової Н. почувається досить комфортно, "керуючи" не лише великими об’єктами, але і диктуючи регіонам, що робити.

На сьогодні розмір хабаря становить 5-7 $ \ 1 КВ. м. Для декого така сума дорівнює вартості відкриття м’ясного цеху чи пекарні, будівництва індивідуального житлового будинку чи магазину.

При цьому, уважно подивіться тексти з поясненням чиновниками законодавчого механізму відмови. В них є посилання на Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" і повноваження головних інспекторів будівельного нагляду – ГІБУНів. Тобто, вся відповідальність за зловживання у сфері містобудування лежить на тих, хто продовжує "надавати чи відмовляти" під час оформлення дозвільних документів.


Саме ГІБУНи територіальних підрозділів ДАБІ підняли розміри хабарів на оформлення документів дозвільного характеру, пояснюючи це ризиками та відповідальністю перед тими, хто бере кредити МВФ. Тому і великим забудовникам "не пощастило" - тарифи їм також множать на коефіцієнт, а тим, хто відмовляється платити (шукаючи справедливості в прокуратурі чи суді), ставлять окрему чорну мітку "відмови".

Так, з початку року вдвічі у порівнянні з минулим роком збільшилась кількість відмов по видачі дозвільної документації на об’єкти будівництва значного класу наслідків відповідальності. Зокрема, за цей період із загального обсягу опрацьованих ДАБІ пакетів документів на отримання дозволів та сертифікатів – 60% відмов.

При цьому, у системі "Прозора ДАБІ" більш ніж вдвічі збільшилась кількість записів про невідповідність сертифікатів затвердженим формам. Швидше за все це означає, що документи були повернені на доопрацювання. Сама система "Прозора ДАБІ" заморожена і потребує зведення масивів інформаційних прошарків з відповідними базами даних про об’єкти, адреси, учасників ринку, відповідальних осіб тощо. Наразі відбувається несанкціонована зміна номерів реєстрації по деяким забудовам. Перевірка громадськими ІТ-спеціалістами скандальних об’єктів в Одесі свідчить про маніпулювання реєстрами ДАБІ деякими чиновниками на місцях.

Така вакханалія "децентралізації" стала можлива внаслідок повної передачі важелів управління в руки кримінальним елементам з російськими зв'язками. Очевидно, що нинішній керівник ДАБІ просто маріонетка в руках "смотрящих". Невиконання ГІБУНами основних завдань Держарбудінспекції в реалізації державної політики в частині здійснення державного нагляду і контролю за дотриманням законодавства та будівельних норм, залишається непоміченим Генпрокуратурою.Не дивно, що, навіть після загибелі людини на самовільній забудові Одеси ніхто не бачить ТОТАЛЬНОГО порушення Державних Будівельних Норм! На прикладі забудови Гагарінського плато в Аркадії можна написати докторську дисертацію про "дихотомію державного управління в галузі містобудування". Подивіться вище на інформацію з сайту забудовників.

В Одесі, так само як і в Києві, будівельним ринком керують кримінальні елементи 90-х, пов’язані з російським бізнесом. Сподіваємось, що президентські вибори спонукають журналістів висвітлити проблеми корупції у сфері містобудування, зважаючи на те, що її очолюють спонсори всіх, без винятку, політичних сил.