Мета Порошенко – усунути Філарета?

  • 4 мая 2018, 6:58
  • 1969

19 квітня депутати Верховної Ради України підтримали звернення президента країни Петра Порошенко до Вселенського патріарха Варфоломія щодо надання Томоса про автокефалію Української Православної Церкви.

Повідомляється, що за постанову проголосували 268 депутатів з 450. До цього на своїй сторінці у «Фейсбуці» президент опублікував запис, у якому висловив свою вірнопідданську відданість Константинопольській кафедрі. «Ви, Ваша Всесвятосте, - єдина особа у світі, яка має канонічне право і законну владу вирішувати такого роду питання. Вся наша нація дивиться на Вас з благоговінням та надією, бо саме у Ваших силах – дарувати нам єдність, мир і згоду, яких ми потребуємо і яких ми так довго були позбавлені», – не пожалів компліментів Порошенко.

Між тим, зовсім недавно «улюблений патріарх» Петра Олексійовича під час візиту диктатора Путіна в Турцію поздоровив його з перемогою на так званих «виборах», тим самим визнавши їхню легітимність. А наш «гарант» одразу ж закрив очі на це, як тільки його понадили солодким пряником.

Події почали стрімко розвиватися після візиту Порошенка до Варфоломія 9 квітня. 17 квітня про зрушення у питанні про українську автокефалію повідомив прес-секретар Київського Патріархату архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій. Тоді ж президент зустрівся із лідерами парламентських фракцій та єпископами УПЦ КП та УАПЦ, які підписали його звернення до Константинополя. Очікується, що Синод Константинопольського Патріархату розгляне питання української автокефалії вже у травні цього року.

Процес реалізації домовленостей не розкривається: його учасники хором посилаються на цілковиту таємність, проте обіцяють: якщо усі підпишуть звернення, то вже влітку все буде добре, і автокефалію ми отримаємо. За словами Порошенко, нова церква може з’явитися до 1030-річчя Хрещення Київської Русі, яке буде святкуватися 28 липня цього року. Проте до кінця не зрозуміле питання: що це буде за автокефалія і кому вона буде надана? Ніяких офіційних коментарів з цього питання немає, відомо лише зі слів президента, що нова Єдина українська Церква «не буде державною».

У той же час викликає побоювання доля справжньої Української церкви – УПЦ КП та її Предстоятеля Філарета. Є інформація, що найголовніша, таємна частина домовленостей – це усунення Патріарха Філарета від управління УПЦ КП. Про це соромливо помовчують ієрархи УПЦ КП, що приймають участь в об’єднанні. Мовчать навіть найактивніші з них – ті, хто нещодавно волав про «зраду» і публічно клявся у вірності своєму Патріархові, а тепер ладен зрадити його заради кар’єри та зв’язків із владою.

Серед пастви та кліриків Київського патріархату поширюються плітки, нібито влада має намір зробити ставку на молодих архієреїв УПЦ КП, більш гнучких та зручних в управлінні, або залучити когось прийнятного з УПЦ МП. Кажуть, саме про це йшлося у Стамбулі, і про це думають зараз на Банковій.

Що стосовно Патріарха Філарета, то це для нас він – символ свободи та української державності. А для Константинополя Київський Патріарх – дуже незручна фігура: його нічим не можна купити, від надто самостійний, надто вірний національним інтересам, до того ж анафематствований Москвою, з якою краще не сперечатися. Наш Предстоятель постійно говорить про те, що автокефалія в Україні вже є – вона проголошена УПЦ КП у 1992 році. Залишилося лише добитися її визнання Константинополем, аби остаточно вигнати з України московських чекістів у рясах. Проте, якщо у цей вирішальний для країни момент ми зречемося свого Патріарха, то надамо агентам ФСБ в Україні неоціненну послугу.

Теги
Порошенко
Филарет
УАПЦ