«Один у полі воїн»: Як підприємці воюють за землю з агрофірмою Порошенка (Видео)

  • 7 декабря 2017, 5:27
  • 3792

Цього року було кілька спроб рейдерських атак на фермерські господарства. Озброєні групи рейдерів намагалися захопити врожай та землі в Миколаївській і Дніпропетровській областях

А на Кіровоградщині, щоб захиститися від бандитів, місцеві фермери навіть створили збройні загони, і як справжні ковбої тепер боронять власну землю з рушницями й пістолетами.

Але що робити, коли на твій урожай і твою землю поклав око не хто інший, як агрофірма президента України? І як захиститися від тиску, якщо його чинять не тітушки, а працівники СБУ? Далі про це в матеріалі «Слідства.Інфо».

Цю частину Вінниччини називають «Цукровим Донбасом». Тільки замість вугілля тут — терикони буряку, а замість шахт — цукрові заводи. Тут розташований один з найбільших заводів — Гайсинський. Він належить компанії, яку можна знайти в декларації президента Порошенка під назвою «Зоря Поділля». З нею по сусідству — «Колос», підприємство місцевого аграрія Костянтина Дудара. Власну фірму він створив сімнадцять років тому. Тепер, стверджує, її хоче поглинути президентська компанія. Аграрій додає — підприємство Порошенка цікавлять передусім землі:

«Тут цукровий завод поряд, їм вигідно бурякосіючу зону робити. Тобто, я розумію, що хочеться, але ж не таким шляхом».

Ця історія боротьби за землю триває вже понад рік. Улітку конфлікт між двома аграрними підприємствами сягнув кульмінації — дійшло до фізичної сутички на полі.

Доречно буде згадати, що Петро Порошенко, йдучи на вибори президента, неодноразово заявляв про намір продати бізнес у разі перемоги. Після тріумфу в першому турі він укотре підтвердив обіцянку:

«Зараз буде закладена нова традиція — коли людина приходитиме на найвищу посаду, вона робитиме рішучі кроки, щоб продемонструвати Україні і світу, що позбавляється бізнесу, продає його. І концентрує всі свої зусилля, весь свій час на служінні народові», — заявляв Порошенко.

Утім, і досі президент залишається власником численних бізнес-активів. Крім кондитерської імперії, це медіа, банк, підприємство суднобудування тощо. І якщо корпорацію Roshen президент, як стверджує, передав у сліпий траст, то багатьма іншими бізнесами він і досі володіє напряму. І про їхній продаж чи відсторонене управління питання навіть не ставиться. Зокрема й про агрохолдинг. Президентська «Продовольча компанія «Зоря Поділля» сьогодні обробляє більш ніж 50 тисяч гектарів землі на Вінниччині. І стрімко зростає.

Протистояння між президентською компанією і підприємством місцевого аграрія розпочалося в липні минулого року. Костянтин Дудар продемонстрував знімальній групі «Слідства.Інфо» зроблені ним торік фото. На них — машини, які приїхали на поле, щоб завадити аграрієві збирати врожай. Власник підприємства «Колос» розповів, що через такі дії з боку президентської агрофірми він отримав збитки у щонайменше сто тисяч гривень:

«Простій комбайнів, зерно змолотили частково».

За його словами, спочатку невідомі вкрали частину його врожаю. Потім заблокували комбайн. Коли приїхала поліція, виявилося, що частина земель, які він орендує та обробляє, вже оформлені на президентську «Зорю Поділля».

Як таке могло статися? Адже кожен договір оренди завіряє державний орган. І всі вони вносяться до реєстру. Проблема в тому, що нині Україні їх існує одразу два: старий паперовий (Державний земельний кадастр) і новий електронний (Реєстр речових прав). І старі паперові договори оренди ще не всі перевели в електронну форму. Чим масово користуються земельні рейдери, розповідає правник Віктор Кобилянський:

«Є старий договір укладений, чинний, не розірваний, не визнаний недійсним, і він виконується. Якимось чином щодо тієї самої земельної ділянки укладають інший договір, який уже вносять у реєстр, і потім отримують папірець, мовляв, ось у мене документ, у мене всі права для того, щоб зайти на цю земельну ділянку. Зазвичай, за цим завжди стоїть певний адміністративний ресурс, тобто мають своїх реєстраторів, через яких просто провести реєстрацію».

Директор президентської агрофірми Олександр Таранишин в інтерв’ю «Слідству.Інфо» запевнив — захоплювати землі ніхто не збирався:

«З нашої сторони збирання врожаю на його полі не було. Те, що ми заблокували, не дали йому збирати, це було лише наше бажання з ним зустрітися, переговорити. Те, що він називає блокуванням як таке».

Утім, журналісти продемонстрували директорові ті самі світлини, які раніше передав власник сусідньої агрофірми. І Олександр Таранишин упізнав там машини своїх працівників. Відтак між директором і знімальною групою розгорнувся напружений діалог:

— Гаразд. Ми блокували. Що з цього виходить, Катерино (журналіст — ред.)? Тепер ви мені скажіть: що це означає, якщо заблокували? Я вам кажу: якщо це блокування — я визнав, що це блокування, — ви мені скажіть, що це означає?

— Для чого блокувати на чужому полі?

— Для чого блокувати на чужому полі? Якщо це наше поле! Це наше поле, на якому посаджений його врожай!

Таранишин заявив: «Зоря Поділля» блокувала техніку аграрія, бо той самовільно обробляв їхнє поле. «Слідство.Інфо» уважно вивчило, як реєстрували спірну землю. Одразу згадалася раніше описана юристом схема захоплення земельних ділянок.

Агрофірма Порошенка зареєструвала на себе значну частину орендованих земель Дударя через новостворений Реєстр речових прав. І таким чином нібито отримала права на його землю. Можна було б припустити, що така реєстрація сталася помилково, і фірма президента не знала, що оформлює на себе чужі землі. Якби загалом таких спірних ділянок не виявилося понад сто.

«Коли це явище стає масовим на певній компактній території, скажімо, в межах одного району, і таких прикладів — десятки, сотні, пов’язані з одними й тими самими особами, це, насамперед, свідчить, що йдеться про організоване рейдерство. Людей, власників земельних ділянок, просто обманули, сказавши: ви підпишіть нові договори, з тими (чинними орендарями — ред.) ми самі розберемося. А вам запропонуємо кращі умови. І люди на це погоджуються», — стверджує фахівець з аграрного права Віктор Кобилянський.

Щоб відновити право на користування землею, Костянтин Дудар почав судитися з фірмою президента. У відповідь, каже, люди Порошенка запропонували йому продати бізнес, а відтак — передати їм усі землі, які він має. Підприємець передав нам аудіозапис розмови.

«Я хочу переконати вас, сьогодні є можливість. Сьогодні холдинг зацікавлений. Завод розташований під боком. Сьогодні можна за хорошу реальну ціну продати корпоративні права», — таку пропозицію підприємцеві озвучив заступник директора «Зорі Поділля» Ігор Бевз.

Проте Костянтин Дудар її проігнорував. Як і всі подальші спроби переговорів. А тоді, розповів він, до суперечки підключилася місцева СБУ.

«Під’їжджає чорний джип. Виходять двоє чоловіків. Один тицяє посвідчення й каже: «Я начальник СБУ. Ви знаєте, є такий директор Таранишин?» Я кажу: «Є такий директор Таранишин». — «То він з вами хоче поговорити». — Я кажу: «Він хоче, але я не хочу, бо нема про що говорити». — «Ні, він хоче говорити з вами, він піде на всі умови». — Я кажу: «Не буде цього, я знаю, про що Таранишин розмовлятиме. Перше питання: або дати гроші і взяти землю, або так забрати», — згадує аграрій.

Директор «Зорі Поділля» своєю чергою запевнив, що СБУ взялася за цю справу самостійно, щоб запобігти конфлікту в районі:

«Служба безпеки знала про конфлікт і, можливо, хотіла залагодити ситуацію, щоб не було якогось підбурення. До нас доходила інформація, що були погрози зі сторони «Колоса», що підніматимуться люди тощо. Тобто, вони в даному випадку були просто людьми, які переживають, щоб не сталося загострення конфлікту».

Але цей конфлікт, як виявилося, не єдиний. У тому ж Гайсинському районі Вінниччини за землі з президентською фірмою воюють також ветерани АТО. Микола Данилюк — ветеран війни на Донбасі — зачитав журналістам звернення місцевої спілки воїнів АТО до президента. Вони попросили главу держави втрутитися в конфлікт з розподілом землі для ветеранів. Ось частина колективного листа:

«Шановний Петре Олексійовичу. Ми, воїни АТО, захищаючи Батьківщину, проливаючи кров, не жаліючи свого життя, звертаємося до Вас, як до гаранта Конституції та Головнокомандувача за справедливістю. Ми впевнені, що ви не знаєте, що за вашою спиною, прикриваючись вашим іменем, іде обкрадання простих громадян та дискредитують Ваше ім’я…».

Микола Данилюк розповів: бійці не можуть отримати землі соціальної сфери, бо їх віддали в оренду людині зі структури президентського агрохолдингу — Любові Лещук

Ветерани передали нам запис розмови, у якій фірма президента висуває бійцям АТО умови щодо цих земель. Кажуть, домовитися їм запропонував юрист «Зорі Поділля» Олег Мудрий:

«Є земля в оренді «Зорі Поділля»​. Ми можемо відмовитися від цієї землі за умови, що потім її передадуть нам в оренду».

Утім, бійці не пристали на пропозиції президентської фірми.

Віктор Кобилянський, експерт з аграрного права, дослідив документи в цій суперечці. Фахівець переконаний: під час передачі земель Дежгеокадастр пішов на відверте порушення. Адже не погодив це рішення з місцевою сільською радою:

«Коли в нас робляться виключення з правил, кожен громадянин України знає: або є якась протекція на родинних, службових зв’язках, або елементарна неправомірна вигода, в народі це називається хабар. Інакше я пояснити цю ситуацію не можу».

«Слідство.Інфо» звернулося до Адміністрації президента із запитанням: чи відомо Петрові Порошенку про земельні конфлікти, в яких бере активну участь його фірма? Утім, відповіді з АП журналісти не отримали.

І місцевий аграрій, і ветерани судитимуться за власні ділянки.

«Мене запитували: ви зможете воювати з Порошенком? Я відповів: у фінансовому плані — ні, а в плані закону, дотримання закону — я готовий воювати і воюватиму», — підсумував Костянтин Дудар.

Тим часом агрохолдинг Петра Порошенка посів друге місце в країні за обсягами виробництва цукру. І щоб стати першим, незабаром йому може знадобитися ще більше землі.

Теги
Рейдерство
Колос
Порошенко
Петр
Дудара
Константин